avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Majorare salariu 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Majorare salariu 2013

Am nevoie de un raspuns cat mai clar si mai argumentat, daca se poate:
In legatura cu majorarea salariului minim brut garantat pe economie, avem un angajat x care, in momentul de fata are un brut pe state de 875 RON (700 plus coeficient de ierarhizare acordat). Acest angajat pretinde ca noua lege il indrituieste sa primeasca noua crestere, intrucat brutul lui sustine ca ar fi 700 de RON, chiar daca pe state are un brut de 875. Se poate, deci, creste brutul acestei persoane de la 871 la 938 lei in baza noii legi?
Avand in vedere ca nu se mai iau in considerare coeficientii de ierarhizare, firma considera ca nu.
Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
Mircea1990, utilizator
Cel mai recent răspuns: nicoletapanea , utilizator 22:05, 13 Februarie 2013
salriu trebuie sa fie 750 plus coeficient de ierarhizare (sal de incadrare 750 - salriu de baza minim brut ) HG nr.23/2013, publ in Monitorul Oficial nr 52 din 23.01.2013

:vishenka:
Daca coeficientii de ierarhizare nu sunt prevazuti intr-un contract individual sau colectiv de munca aplicabil dvs, si nici in Regulament de ordine interioara, acestia nu se mai aplica.

Coeficientii de ierarhizare la nivel national, erau prevazuti in CCMUNN valabil pana la 31.12.2011, iar in acest moment nu mai exista un Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National, in vigoare, decat cele pe ramura.
Raspuns la d-na Nicoleta: Inteleg ca salariul minim trebuie sa fie 750, dar coeficientul de ierarhizare nu mai este obligatoriu, ci in functie de cum negociaza partile.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
Mircea1990, utilizator
Asa cum am precizat, este cum spuneti dvs (cu cele cateva exceptii)
Exact ! Daca dv vreti sa-l folositi ( coeficientul )
Nu va opeste nimeni !

:love2:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim 2011 stromelectro stromelectro Puteti sa-mi spuneti ce salariu minim se aplica de la 1 ianuarie 2011 pentru cei cu studii liceale sau superioare neexistand niciun coeficient de aplicare ... (vezi toată discuția)
Salariu mim ec 2013 ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, S-a publicat ceva in legatura cu salariu mim pe ecom pt. 2013? Trebuie sa fac o angajare cu 03.01.2013 si nu stiu ce salariu sa trec. Multumesc. (vezi toată discuția)
Salariu minim absolvent studii superioare ralucaflori ralucaflori Buna ziua, as vrea sa stiu care este salariul minim pentru un absolvent de studii superiare, va muntumesc (vezi toată discuția)