Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Majorare salariu 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Majorare salariu 2013

Am nevoie de un raspuns cat mai clar si mai argumentat, daca se poate:
In legatura cu majorarea salariului minim brut garantat pe economie, avem un angajat x care, in momentul de fata are un brut pe state de 875 RON (700 plus coeficient de ierarhizare acordat). Acest angajat pretinde ca noua lege il indrituieste sa primeasca noua crestere, intrucat brutul lui sustine ca ar fi 700 de RON, chiar daca pe state are un brut de 875. Se poate, deci, creste brutul acestei persoane de la 871 la 938 lei in baza noii legi?
Avand in vedere ca nu se mai iau in considerare coeficientii de ierarhizare, firma considera ca nu.
Va multumesc anticipat!
Mircea1990, utilizator
salriu trebuie sa fie 750 plus coeficient de ierarhizare (sal de incadrare 750 - salriu de baza minim brut ) HG nr.23/2013, publ in Monitorul Oficial nr 52 din 23.01.2013

:vishenka:
Daca coeficientii de ierarhizare nu sunt prevazuti intr-un contract individual sau colectiv de munca aplicabil dvs, si nici in Regulament de ordine interioara, acestia nu se mai aplica.

Coeficientii de ierarhizare la nivel national, erau prevazuti in CCMUNN valabil pana la 31.12.2011, iar in acest moment nu mai exista un Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National, in vigoare, decat cele pe ramura.
Raspuns la d-na Nicoleta: Inteleg ca salariul minim trebuie sa fie 750, dar coeficientul de ierarhizare nu mai este obligatoriu, ci in functie de cum negociaza partile.
Mircea1990, utilizator
Asa cum am precizat, este cum spuneti dvs (cu cele cateva exceptii)
Exact ! Daca dv vreti sa-l folositi ( coeficientul )
Nu va opeste nimeni !

:love2: