Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua - probleme pe Facebook
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua - probleme pe Facebook

Fostul meu prieten si-a facut un cont nou de Facebook unde a adaugat poze cu mine si el de pe vremea cand inca mai formam un cuplu. Nu intelege ca s-a terminat intre noi. Obsesia il caracterizeaza. Acum, sunt intr-o relatie cu altcineva si fostul meu ,,iubit,, nu mai inceteaza sa adauge pe noul lui cont poze cu noi, da add la toti prietenii mei, trimitandu-le mesaje cu continut obscen. Plus ca ma ameninta ca vine in Romania(tin sa precizez ca el este de origine: italian), si ca ma omoara atat pe mine cat si pe iubitul meu. As apela la Politia Municipala, dar mai am ragaz. Eu as vrea sa il determin sa isi inchida contul , sau sa il mentina activ atata timp cat eu nu apar in nici o poza de-a lui. Intrebarea ar fi: ce este de facut? Multumesc anticipat
cristinaciubotariu, utilizator
nu face nimic penal, doar daca continutul mesajelor cu continut obscen (trebuie sa fie pornografie cu minori...), pe facebook fapta penala inseamna sa va sparga contul dvs de facebook, sau sa distribui material pornografic (cu minori)... balacareala nu este penala
nu este o fapta penala ceea ce face, si nu poate fi pedepsita