Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul?

Daca sunt pensionat pe caz de boala, gradul 3, cu drept de munca patru ore, am dreptul sa lucrez cele 4 ore in calitate de persoana fizica autorizata, fara sa pierd pensia ?
Parerea mea : faptul ca beneficiezi de pensie nu afecteaza statutul de persoana fizica autorizata (PFA). PFA datoreaza impozit pentru serviciile prestate, nu alte contributii sociale. Aceste impozite se platesc la administratia financiara de care apartii. Luam exemplul contabililor autorizati care sunt si pensionari. Ei primesc pensie in continuare si presteaza servicii de PFA.
Ai dreptul pentru 4 ore pe zi, pentru ca in situatia in care depasesti acest cuantum inseamna ca ti-ai recuperat capacitatea de munca si pierzi pensia.

Mai mult de atat poti fi pus in situatia de a returna anumite indemnizatii