Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dosar angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dosar angajat

Buna ziua,
As dori sa stiu daca am dreptul sa-mi vad dosarul cu toate documentele aferente statutului meu in firma la care lucrez. Ma refer la contractul colectiv de munca, contractul individual, documente aditionale privind schimbarea functiei, sanctiuni disciplinare, evaluari periodice, etc. Daca da, in baza caror legi si prin ce procedura pot cere acest lucru?
Multumesc anticipat.
aveti dreptul desigur. la serviciiul resurse umane va prezentati cu o cerere de prezentare a dosarului personal. nici nu tb sa mentionati legea care prevede (si sincer nu gasesc acum dar e sigur sigur ca aveti dreptul). nu pot exista sanctiuni daca nu v-au fost comunicate legal. si evaluarile se fac, se aduc la cunostinta angajatului care semneaza abea apoi actul merge la dosarul personal. cel putin asa ar tb
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Asadar, ceea ce doriti dvs tine mai intai de obligatiile angajatorului si apoi va puteti adresa ITM-ul in cazul unui refuz al acestuia de a va solutiona cererea .