Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INFO: ACTE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INFO: ACTE FIRMA

Buna ziua, sunt nou pe acest forum si caut informatii.
Am infiintat o firma si sunt asociat unic si administrator totodata! Persoana care m-a "sponsorizat" sa spun asa doreste ca ea sa pastreze actele si stampila, acum intrebarea mea este ce rau imi poate produce mie o persoana straina daca este in posesia actelor si a stampilelor?
Totul se face in prezenta mea cu dreptul meu de semnatura sau se pot face "magarii" si fara mine?
Ce risc sa patesc?
Multumesc!
Este dubioasa si situatia dvs. si cerinta sponsorului.
Sponsorul nu poate face multe lucruri legale cu actele si stampila, dar acestea il pot ajuta in unele ne-legale. Adica sa faca diverse acte in numele firmei, creand aparenta ca are cine stie ce calitate in firma. Apoi, dvs. veti ramane sa descurcati problemele si sa platii oalelel sparte.

Pe de alta parte, sponsorul care crede ca, avand stampila si actele, are vreun control real asupra ce se intampla in firma, este naiv. Sau are alta intentie decat controlulul.
Administratorul poate oricand sa obtina alte acte (declarandu-le pierdute pe primele) si sa isi faca o mie de stampile.

p.s. Sper ca stiti bine ce faceti si in ce relatii de afaceri v-ati bagat.
Nu acceptati asa ceva sub nicio forma...
multumesc amandurora pentru sfaturi!