Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie auto catre minor.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie auto catre minor.

buna ziua. fiica mea,persoana cu handicap grav, are sansa sa primeasca un autoturism. Din cate am inteles, conform legislatiei ion vigoare, ar beneficia de anu-
mite facilitati,legate de :impozit,taxa de drum,parcare.Pentru a transfera dreptul de proprietate, as dori sa aflu procedura si daca faptul ca este minora (are 10ani),este
o problema.Va multumesc.
Pentru ca fiica dvs sa beneficieze de facilitatile mentionate de dvs este necesar in principal ca autoturismul sa detina adaptare tehnica conform specificatie medic specialist
Adaptarea tehnica la autoturism se constata de catre RAR prin verificare,in urma careia autoritatea consemneaza in cartea de identitate si in baza proprie de date adaptarea tehnica existenta la autovehicul
inteleg ca se poate transfera dreptul de proprietate,in cazul in care conditiile tehnice sunt satisfacute. mentionez ca fiica mea necesita asistent personal. Acesta ar utiliza masina in locul ei.Referitor la siguranta exploatarii, masina are toate dotarile necesare. va multumesc.
nu inteleg totusi, ce legatura are RAR cu transferul de proprietate?,stie cineva care este procedura,ce taxe se platesc, de catre cine?se impoziteaza bunurile de acest gen care provin din donatie si in acest caz?, Va rog sa ma indrumati daca se poate! va multumesc.
Autoritatea RAR se poate implica numai la cererea proprietarului autoturismului pentru a se efectua verificarea adaptarii tehnice la auitoturism,constatare care se consemneaza in cartea de identitate a autoturismului si in baza de date RAR
Toate taxele si impozitele aferente autoturism se achita in numele proprietarului de catre acesta sau de catre terti
Chiar daca bunul provine din donatie ,normele in vigoare prevad obligativitatea transferului dreptului de proprietate,si inregistrarea pe rolul fiscal al proprietarului