Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut ipotecar

Buna ziua,
In anul 2007 am contractat un imprumut ipotecar in care eu sunt imprumutatul iar sotia codebitoare. In anul 2011 a intervenit divortul in urma caruia, la partajul voluntar ea a ramas unica propietara a apartamentului cumparat si este stipulat ca ei ii revin datoriile si obligatiile din contractul ipotecar. La partaj a fost nevoie de acordul bancii dar am constat cu stupoare ca este stipulat ca a fost dat acordul dar , daca va deveni cineva unic proprietar pe acel apartament, cealalta parte va continua sa faca parte din contract. Intrabarea mea este : Cum pot proceda legal ca fosta sotie (codebitoare) sa preia creditul iar eu sa nu mai fac parte din acest credit. Precizez ca nu mai am relatii cu fosta sotie si nu doresc sa ma trezesc ca ea nu isi plateste rata si banca sa vina sa imi bata la usa si sa pot si eu sa imi fac alte credite pentru nevoile mele fara a mai aparea in baza de date a bancilor cu acest credit. Va multumesc.
Domnule.
De sotie ati divortat, dar de banca nu. Fata de banca sunteti in continuare debitor, v-ati obligat irevocabil sa garantati plata acelui credit.
Aveti doar un drept de regres fata de fosta sotie, daca s-a stabilit ca apartamentul si obligatia de plata a acelui credit ii revin dumneaei.