Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit mijloace transport pe apa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit mijloace transport pe apa

O persoana cu domiciliul in Delta Dunarii, proprietar 3-4 barci cu motor, plateste impozit asupra mijloacelor de transport pe apa?
Ca regulă generală, şi astfel cum această regulă a fost modificată, în Codul fiscal, prin O.U.G. nr. 125/2011, cu aplicare de la 1 ianuarie a.c., orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepţia cazurilor în care se prevede altfel prin capitolul dedicat acestei categorii de impunere.
Buna ziua,

Potrivit art.262 din Codul Fiscal
Taxa asupra mijloacelor de transport nu se aplică pentru:
b) navele fluviale de pasageri, bărcile şi luntrele folosite pentru transportul persoanelor fizice cu domiciliul în Delta Dunării, Insula Mare a Brăilei şi Insula Balta Ialomiţei;

Punctul 9 din Norme precizeaza desemenea:
Intră sub incidenţa prevederilor art. 262 lit. b) atât persoanele fizice, cât şi persoanele juridice proprietare ale navelor fluviale de pasageri, bărcilor şi luntrelor folosite pentru transportul persoanelor fizice cu domiciliul în unităţile administrativ-teritoriale din Delta Dunării, Insula Mare a Brăilei şi Insula Balta Ialomiţei.

In conditiile in care barcile respective sunt utilizate in scopul precizat in textele de mai sus, persoana in cauza, fizica sau juridica, este scutita de la plata impozitului.
Pentru mai multe informatii legate de acest aspect, cititi in integralitate Normele de aplicare ale art.262.

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil