avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1473 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neaplicare tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neaplicare tva la incasare

Buna ziua, pentru ca cifra de afaceri depaseste 2.250.000 ron firma nu aplica tva la
incasare. se fac achizitii si de la firme care aplica acest sistem.intrebarea mea este
daca eu ca firma care nu aplica tva la incasare trebuie sa fac inregistrari in plus fata
de cele de pina acum, adica sa evidentiez separat tva-ul provenind de la aceste achizitii adica de la firme care aplica tva la incasare? In jurnalul TVA de incasari nu
exista rubrica pentru asa ceva.Jurnalul este generat de un program de gest.si contab.
In decontul TVA se evidentiaza separat aceste achizitii, Cu multumiriX-(
nu
Cel mai recent răspuns: zita-lucia , utilizator 13:09, 19 Februarie 2013
Buna ziua, intr-adevar am vrut sa scriu "nu are" cu scuzele de rigoare va multumesc pentru
lamuriri imi sint foarte folositoare. Achizitii pe baza de aviz nu face firma.
am sa iau legatura cu furnizorul programului care,adica programul, inregistreaza corect
facturile cf.registrului publicat de ANAF cu firmele care aplica sistemul dar de contat
conteaza gresit si de aceea am fost total nedumerita.Sper ca se va remedia problema
Inca odata multumiri
Buna ziua, revin pentru o clarificare, daca factura pentru furnizorul care aplica TVA la incasare este platitia numerar, se aplica prevederile art.134 al.6 din CF adica TVAul devine
deductibil in momentul in care se intocmeste factura? chiar daca factura respectiva se va
plati intr-o alta perioada fiscala, cunoscind faptul ca o voi achita numerar atunci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere neplatitor-platitor tva iclaudia19 iclaudia19 buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva in momentul in care se face trecerea de la neplatitor la platitor tva...sold 371-27872.8 ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila- sc devine neplatitoare de tva silvia968 silvia968 Ce inregistrari contabile se fac in situatia in care o SC a devenit neplatitoare de TVA, de la 1 ale lunii. SC a fost platitoare de TVA la incasare lunar si ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de tva la incasare Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Am o nelamurire legata de aplicarea corecta a TVA-ului la incasare: In primul rand firma despre care vorbesc este persoana impozabila care aplica TVA-ul la ... (vezi toată discuția)