Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastrea minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastrea minorului

buna ziua ...fetita mea sa nascut in romania avand tatal italian ...am nascut in romania (sarcina 7 luni) eram la parinti ...am urmat toate actele nesesare certificat etc ...trecand copilul pe numele meu( tatal era in italia..)..care e procedura pentru recunoasterea copilului de catre tata??
a doua intrebare..pentru a obtine carnet de sanatate in italia cum se procedeaza? nu muncesc momentan si nici nu a muncit ,am domiciliu in italia..se poate obtine crnetul de sanatate din romania...??? multumesc !
tin sa mentionez ca nu suntem casatoriti , dar locuim in italia cu domiciliu ...
gi-jane2, moderator

inca o rugaminte ...daca o mama nu ar fi de acord cu recunosterea paternitatii...o poate face oricum ?? si va rog ,astept un rasp la tot ...vad ca nu sa gandit nimeni sa imi rasp ..!!!! multumesc anticipat
gi-jane2, moderator
Tatal poate recunoaste copilul si fara voia dvs prin declaratie la notar sau la starea civila.
Cum obtineti dvs carnet de sanatate in Italia, va trebui sa intrebati acolo.
fara acordul mamei nu mi se pare normal...am mai citit pe forum si am inteles ca este mai greu fara acordul mamei...in fine nu se mai intelege nimic si poate asa o fi legea ...intrebarea este ...recunoasterea se poate face si in italia sau unde sa nascut ..in romania ..?multumesc si astept un rasp....
inca o nelamurire ...adica persoana (tatal) se poate prezenta singur la un notar sau starea civila ...pur si simplu ...recunoscand copilul ...fara o dovada ,acte etc .....?? si cum poate demonstra el ca este tatal ..? mi se pare cam aiurea ...fara prezenta sau acordul mamei ....astet un rasp.......eu imi doresc ca tatal sa isi recunoasca copilul dar intreb asa..ca sa stiu care e procedura in caz de orice situatie ......
tin sa mentionez ca fetita mea are varsta de 3 ani ....recunoasterea paternitatii la varsta de 3 ani se poate face la fel la notar sau starea civila ..ori prin tribunal .....? multumesc

gi-jane2, moderator
Da, asa e legea, copilul poate fi recunoscut la orice varsta si nu e scris in lege ca mama trebuie sa fie de acord.
( ce stiti dvs cu "tribunalul" e vb de inregistrarea nasterii care nu mai poate fi facuta la starea civila odata ce copilul a implinit un an )
Declaratia de recunoastere o poate da oriunde, important e sa ajunga in final( tradusa si apostilata) la starea civila in Romania.

:offtopic:
Cand aveti de completat un mesaj, folositi butonul "editeaza", multumesc.
gi-jane2, moderator
mda legea ...deci se poate prezenta oricine cu o declaratie pt paternitate...multumesc pt rasp!!! deci in situatia mea ..el poate face o declaratie scris aici in italia apoi tradusa legalizata si trimisa la starea civila in romania ,si gata ? totul se termina aici? multumesc
mai am o rugaminte si o curiozitate ...in momentul de recunoasterea paternitatii numele tatalui va fi trecut pe certificatul facut in romania ...se poate face certificat si in italia nerenuntand la cel romanesc ???? va rog ..astept un rasp ...multumesc
gi-jane2, moderator