Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere in mai multe exemplare
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere in mai multe exemplare

Locuiesc în Franța de ceva timp și am decis să cer cetățenia.
Am început demersurile necesare în acest scop și am constatat că a apărut deja o problemă. Autoritățile de aici îmi cer de fiecare dată originalul certificatului de naștere, prin urmare mi-ar trebui vre-o 5, 6. În plus certificatele nu trebuie să fie mai vechi de 3 sau 6 luni.
Ce sfaturi îmi puteți da, ținând cont de faptul că nu mai pot obține de la Oficiul Stării Civile acest act iar aici nu sunt acceptate copiile legalizate? Alte variante? Vă mulțumesc anticipat.
Din pacate cu toate ca Romania a aderat la conventia 16 prin legea 65 /2012, daca nu ma insel, nu au fost trimise la primari formularele conf. conventiei 16, deci nu se elibereaza de starile civile aceste extrase.