Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... carnet de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

carnet de sanatate

va rog ,imi puteti explica cum pot obtine un carnet de sanatate din romania ,eu locuiesc in italia cu domiciliu ...nu muncesc.pt moment..in italia il pot obtine doar daca am contract de munca ...multumesc!
Puteti solicita medicului de familie din tara, la care erati arondat, inainte de a pleca din tara, sa va elibereze o copie dupa dosarul dvs. medical, in cazul ca l-a pastrat in arhiva.
Deoarece sunteti plecat din tara (probabil de mai mult timp), este posibil sa nu mai figurati la un medic de familie, neplatind asigurari de sanatate.
Niciun medic nu cred ca va risca sa va dea ilegal un carnet de sanatate.
deci nimic de facut ....multumes pt raps !!