Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

Am dreptul la majorarile salariale ce au survenit in perioada in care eu am fost in concediul de crestere copil?
art.10 din Legea nr.202/2002:
(7) La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Asadar, la revenirea din CCC aveti dreptul de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
Da, daca au fost facute printr-un act colectiv (regulament intern sau contract colectiv de munca) iar nu prin act aditional la contractul individual de munca.
Majorarile salariale s-au facut intotdeauna prin act aditional la CIM. Sa inteleg ca eu nu pot beneficia de acestea....
Daca majorarea de salariul v-ar fi vizat si pe dvs daca erati la munca, atunci aveti dreptul de a beneficia de aceasta , conform prevederilor legale mai sus mentionate.