Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

Imi poate raspunde cineva, daca din punct de vedere legal este corect ca fisa postului sa se incheie cu....."sta la dispozitia sefului ierarhic superior"...?
Exista o lege care permite angajatorului aceasta sintagma?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!:)
Nu este normal ca fisa postului sa se incheie cu."sta la dispozitia sefului ierarhic superior" si nici nu exista act normatv care sa prevada continutul exact al fisei postului.

Angajatorul are, printre drepturi, faptul de a stabili atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii, precum si faptul de a da dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.
multumesc pentru raspuns.
pot refuza sa semnez fisa postului daca se incheie cu acea fraza?...sau...o pot semna cu mentiunea ca nu sunt de acord cu fraza respectiva?
Puteti semna fisa postului cu mentiunea ”sub rezerva legalitatii ” privind acea mentiune...