Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata angajati (de 12 luni)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata angajati (de 12 luni)

Buna ziua,

Pt. 2 fosti colegi aflati intr-o situatie critica, apelez la persoanele cu experienta / expertiza in dom. insolventei-falimentului :
- ce se poate face pt. a forta lichidatorul, ca 2 angajati care-si indeplinesc lunar atributiile/responsabilitatile stabilite prin contract/fisa postului, sa-si poata recupera salariile neplatite de firma lichidatoare care face doar promisiuni ? (societatea se afla in stadiul „faliment” )

Precizari :
1) sunt utilizati de catre firma lichidatoare si nu li s-a spus / pus in vedere sa-si dea demisia sau sa fie disponibilizate ;
2) exista surse lunare de venit (din chirii) care acopera integral sau partial (cand nu platesc la timp toti chiriasii) plata celor 2 salarii ;
3) exista mai mult de 6 mld. lei vechi - bani neancasati de fostul admin. special, pt. care pina acum vreo luna (timp de 4 ani), NU s-au facut demersurile juridice necesare pt. recuperare ;
4) din ce au citit in legea aplicabila, aceasta situatie (efectuarea platilor drepturilor salariale) s-ar incadra ca prioritatea nr. 2 (din 8 sau 9 prevazute).

Va multumesc anticipat pt. amabilitatea / disponibilitatea dvs.

(PS - cer scuze daca nu am postat / incadrat corect mesajul in cadrul categoriilor forumului si rog moderatorul / administratorul s-o faca ; multumesc)
ContSters84851, utilizator