Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul Proiect pentru scolile de soferi LEGAL sau ILEGAL ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul Proiect pentru scolile de soferi LEGAL sau ILEGAL sistem VIDEO/AUDIO

Art. 26. (1) Evaluarea practică prevăzută la art. 25, este susţinută în cadrul şcolilor de conducători auto, pe vehicule deţinute de către acestea echipate cu cu un sistem tehnic de monitorizare video şi audio; sistemul tehnic trebuie să conţină două camere de luat vederi montate în interiorul vehiculului, orientate una spre interiorul acestuia astfel încât să se poată vizualiza cursantul şi instructorul auto/examinatorul, şi una orientată paralel cu axul drumului astfel încât să se poată vizualiza traseul urmat de vehiculul respectiv. Vehiculelor utilizate la pregătirea practică pentru categorieiile AM, A1, A2 şi A sunt exceptate de la dotarea cu acest sistem.
Dupa parerea mea examenele video sunt benefice in mare parte dar pot aparea si hibe .
Buna ziua
Suntem interesati sa stim daca functioneaza si la noi urmatorul lucru :
Reglementările menționate conțin garanții că viața intimă, familială și privată a persoanelor va fi respectată de autoritățile publice (cf. CR(26) și CEDO(8)). CEDO(8.2) prevede și o excepție, când este justificat amestecul unei autorități publice în exercitarea dreptului la viață privată:

Nu este admis amestecul unei autorităţi publice în exercitarea acestui drept decât în măsura în care acest amestec este prevăzut de lege şi dacă constituie o măsură care, într-o societate democratică, este necesară pentru securitatea naţională, siguranţa publică, bunăstarea economică a ţării, apărarea ordinii şi prevenirii faptelor penale, protejarea sănătăţii sau a moralei, ori protejarea drepturilor şi libertăţilor altora.
Hoffa a scris:

Art. 26. (1) Evaluarea practică prevăzută la art. 25, este susţinută în cadrul şcolilor de conducători auto, pe vehicule deţinute de către acestea echipate cu cu un sistem tehnic de monitorizare video şi audio; sistemul tehnic trebuie să conţină două camere de luat vederi montate în interiorul vehiculului, orientate una spre interiorul acestuia astfel încât să se poată vizualiza cursantul şi instructorul auto/examinatorul, şi una orientată paralel cu axul drumului astfel încât să se poată vizualiza traseul urmat de vehiculul respectiv. Vehiculelor utilizate la pregătirea practică pentru categorieiile AM, A1, A2 şi A sunt exceptate de la dotarea cu acest sistem.

Hoffa a scris:

Buna ziua
Suntem interesati sa stim daca functioneaza si la noi urmatorul lucru :
Reglementările menționate conțin garanții că viața intimă, familială și privată a persoanelor va fi respectată de autoritățile publice (cf. CR(26) și CEDO(8)). CEDO(8.2) prevede și o excepție, când este justificat amestecul unei autorități publice în exercitarea dreptului la viață privată:

Nu este admis amestecul unei autorităţi publice în exercitarea acestui drept decât în măsura în care acest amestec este prevăzut de lege şi dacă constituie o măsură care, într-o societate democratică, este necesară pentru securitatea naţională, siguranţa publică, bunăstarea economică a ţării, apărarea ordinii şi prevenirii faptelor penale, protejarea sănătăţii sau a moralei, ori protejarea drepturilor şi libertăţilor altora.