Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Drept medical RO si UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Drept medical RO si UE

Stie cineva daca exista o lege care sa dea dreptul rezidentilor la medicina ca incepand din anul 4 sa faca toate manevrele specialitatii in spital? Ma inteseaza atat din punct de vedere al legislatiei romanesti cat si cea din uniunea europeana. Multumesc
vezi O.G.18/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, privind organizarea activitatii de rezientiat. De asemenea, tot despre activitatea de rezidentiat poti obtine informatii si din Ordinul Comun MS si MECT nr. 1141/1386/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in REGULAMENT din 28 iunie 2007 de efectuare a pregătirii prin rezidenţiat în specialităţile prevăzute de Nomenclatorul specialităţilor medicale, medico-dentare şi farmaceutice pentru reţeaua de asistenţă medicală.

[ link extern ]