Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de proprietate/ imagine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de proprietate/ imagine

Buna ziua. De curand am infiintat o societate comerciala ce isi doreste sa produca si sa comercializeze obiecte cu imagini ale unor obiective reprezentative din Romania. Ex. : Castelul Peles, Palatul Parlamentului, Manastirea Putna. Am dat aceste exemple pentru ca cei care le detin, sunt persoane fizice, Statul Roman, Biserica Ortodoxa Romana. Pentru a putea comercializa aceste obiecte trebuie sa cer aprobarea celui care administreaza acest obiectiv, avem obligatia sa incheiem un contract prin care sa cedez un procent din vanzarea produselor noastre respectivelor obiective ? Este vreo lege care reglementeaza aceasta situatie ? Am aflat ca trebuie sa platim si un procent de 2% catre Patrimoniul National pentru obiectivele de pe lista lor. Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Chiar nici un raspuns ?