avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... pfa calcul impozit venit 2012
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

pfa calcul impozit venit 2012

Avand in vedere faptul ca la PFA finantele calculeaza cheltuielile deductibile tinand cont doar de marfa vanduta si considera cheltuiala nedeductibila costul marfii aflata in stoc si analizand:
1. NORME COD FISCAL AN 2011:
37. Din venitul brut realizat se admit la deducere numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, astfel cum rezultă din evidenţele contabile conduse de contribuabili, cu respectarea prevederilor art. 48 alin. (4) – (7) din Codul fiscal.
Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul realizării veniturilor pentru a putea fi deduse sunt:
a) să fie efectuate în interesul direct al activităţii;
b) să corespundă unor cheltuieli efective şi să fie justificate cu documente;
c) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite.
2. NORME COD FISCAL 2012:
37. Din venitul brut realizat se admit la deducere numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, astfel cum rezultă din evidenţele contabile conduse de contribuabili, cu respectarea prevederilor art. 48 alin. (4) – (7) din Codul fiscal.
Reguli generale aplicabile pentru deducerea cheltuielilor efectuate în scopul realizării veniturilor sunt şi următoarele:
a) să fie efectuate în interesul direct al activităţii;
b) să corespundă unor cheltuieli efective şi să fie justificate cu documente;
c) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite, inclusiv în cazul cheltuielilor reprezentând plăţi efectuate în avans care se referă la alte exerciţii fiscale. (modificat in februarie 2012)

consider ca incepand cu anul 2012 sunt cheltuieli deductibile si costul marfurilor aflate in stoc la 31.12.2012 sau costul obiectelor de inventar aflate in stoc cu toate ca pct 52 din ORDINUL 1040/2004 nu a fost modificat
respectiv:”venitul net sau pierderea fiscala va fi influentata cu platile si /sau incasarile efectuate in avans……..”
Ce parere aveti?

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa fefe48 fefe48 buna ziua....sunt pfa...sediul pfa este o garsoniera,in care si locuiesc ,singura....pot deduce cheltuielile cu lumina,intretinerea in totalitate ?...multumesc (vezi toată discuția)
Adaug stocul la baza de impozitare? ismi3ismi ismi3ismi Contabilul pe care il am,pt CALCUL PROFIT, a scos VEniturile totale pe o lista si Cheltuielile totale deductibile pe o alta lista si a calculat cu programul pe ... (vezi toată discuția)
Se pot deconta bonurile de la taxi pe pfa? ContSters326440 ContSters326440 Eu știam ca se pot, dar contabilul mi-a spus că trebuie să am foaie de drum și o motivație pentru acel drum. Sunt oarecum în dubiu, m-ar putea ajuta ... (vezi toată discuția)