avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare sau nu!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare sau nu!

Care este varsta la care se poate pensiona pt limita de varsta un barbat de 58 de anui, nsacut in 1951, lucreaza din 1974, iar in perioada 1974-1991 (17 ani) a fost incadrat in grupa a-II-a de munca. Are in total 35 de ani de stagiu de cotizare. La cei 35 de ani s-ar putea adauga 4 ani de studii superioare si stagiul militar de 9 luni? Se poate cere pensionarea?

Mulrumesc
Cel mai recent răspuns: Nafets , utilizator 14:53, 17 Februarie 2009
1. Pentru perioada lucrata in grupa a II-a de munca beneficiati de reducerea varstei standar de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
2. Respectand prevederile art. 41 din Legea nr. 19/2000 si anexa 9 a Ordinului 340/2001, rezulta ca, fiind nascut in 1951, varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
3. Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 61 ani si 6 luni.
4. Stagiile asimilate, respectiv facultatea si armata, sunt avute in vedere la calculul pensiei; ele nu reduc varsta standard de cotizare.
5. Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu luna anului in care impliniti 60 de ani.
6. Trebuie sa stiti ca se preconizeaza schimbari majore in privinta Legii pensiilor iar raspunsul meu a fost dat, evident, in functie de legislatia actuala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult pentru raspuns! Nu mai e asa de mult. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata ninelpucheni ninelpucheni barbat nascut in 02.1962,lucrez din martie1983-pana in prezent am 18 ani si 6 luni gr I 1 an si 6 luni armata cand pot iesila pensie anticipata? ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare dellya dellya Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in privinta pensionarii de drept pt tatal meu. Este nascut pe 31.10.1951 si are 40 de ani vechime din care 20 ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensie anticipata romeol romeol Am 59 de ani,30 de ani vechime. Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat. Multumesc. (vezi toată discuția)