Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare sau nu!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare sau nu!

Care este varsta la care se poate pensiona pt limita de varsta un barbat de 58 de anui, nsacut in 1951, lucreaza din 1974, iar in perioada 1974-1991 (17 ani) a fost incadrat in grupa a-II-a de munca. Are in total 35 de ani de stagiu de cotizare. La cei 35 de ani s-ar putea adauga 4 ani de studii superioare si stagiul militar de 9 luni? Se poate cere pensionarea?

Mulrumesc
1. Pentru perioada lucrata in grupa a II-a de munca beneficiati de reducerea varstei standar de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
2. Respectand prevederile art. 41 din Legea nr. 19/2000 si anexa 9 a Ordinului 340/2001, rezulta ca, fiind nascut in 1951, varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
3. Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 61 ani si 6 luni.
4. Stagiile asimilate, respectiv facultatea si armata, sunt avute in vedere la calculul pensiei; ele nu reduc varsta standard de cotizare.
5. Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu luna anului in care impliniti 60 de ani.
6. Trebuie sa stiti ca se preconizeaza schimbari majore in privinta Legii pensiilor iar raspunsul meu a fost dat, evident, in functie de legislatia actuala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult pentru raspuns! Nu mai e asa de mult. :)