Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

barbat nascut in 02.1962,lucrez din martie1983-pana in prezent
am 18 ani si 6 luni gr I
1 an si 6 luni armata
cand pot iesila pensie anticipata?

cu stima!
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1962 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 18 ani si 6 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standar de pensionare cu 9 ani (65 - 9 = 56 de ani).
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 3 luni (28/8 + 9/3 = 37 de ani si 11 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani, in februarie 2018.

4. Pensia anticipata (sau anticipata partiala) se poate solicita la varsta de 60 de ani dar atunci sunteti deja pensionat pentru limita de varsta asa ca nu mai este cazul.
Multumesc pentru raspuns.
inca o intrebare...imi platesc contributia la fondul de pensii pentru salariul minim pe economie...daca platesc pentru grupa speciala ,ce suma trebuie sa platesc si cati ani ca sa pot beneficia de o reducere la varsta de pensionare ?
cu stima
Prin contract de asigurare sociala nu se plateste contributia decat pentru conditii normale de lucru.