avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

barbat nascut in 02.1962,lucrez din martie1983-pana in prezent
am 18 ani si 6 luni gr I
1 an si 6 luni armata
cand pot iesila pensie anticipata?

cu stima!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:38, 29 Mai 2014
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1962 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 18 ani si 6 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standar de pensionare cu 9 ani (65 - 9 = 56 de ani).
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 3 luni (28/8 + 9/3 = 37 de ani si 11 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani, in februarie 2018.

4. Pensia anticipata (sau anticipata partiala) se poate solicita la varsta de 60 de ani dar atunci sunteti deja pensionat pentru limita de varsta asa ca nu mai este cazul.
Multumesc pentru raspuns.
inca o intrebare...imi platesc contributia la fondul de pensii pentru salariul minim pe economie...daca platesc pentru grupa speciala ,ce suma trebuie sa platesc si cati ani ca sa pot beneficia de o reducere la varsta de pensionare ?
cu stima
Prin contract de asigurare sociala nu se plateste contributia decat pentru conditii normale de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare sorinsorinel sorinsorinel sunt nascut in data de 16 02 1962 si lucrez din anul 1978 august am lucrat 15 ani grupa a 2 si 10 ani grupa 1 sectoare calde. doresc sa-mi raspundeti daca pot ... (vezi toată discuția)
Pensionarea emil60 emil60 am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)