avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

sunt nascut in data de 16 02 1962 si lucrez din anul 1978 august am lucrat 15 ani grupa a 2 si 10 ani grupa 1 sectoare calde. doresc sa-mi raspundeti daca pot sa ma pensionez la limita de varsta avand in vedere ca din luna februarie anul curent am fost incadrat cu handicap gradul 2 accentuat. va multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:08, 25 Aprilie 2014
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1962 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

3. Pentru cei 15 ani lucrati in gr a II-a de munca (in procent de 100%):
- se redce varsta standard de pensionare cu 3 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare devine 65 - 5 - 3 = 57 de ani.
- Stagiul de cotizare calculat este de 35/0 + 5/0 + 3/9 = 43 de ani si 9 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani, in februarie 2019.

6. Daca aveti si un grad de handicap puteti sa cumulati pensia cu indemnizatia de handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea emil60 emil60 am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai ... (vezi toată discuția)
Varsta iesire la pensie gavriluta gavriluta Buna ziua.Pentru un barbat care este nascut pe 13.10.1954 si care are peste 35 ani vechime, stagiul complet de cotizare si care are lucrati 7 ani si 6 luni in ... (vezi toată discuția)
Pensie georgiana92 georgiana92 Buna seara, as vrea sa stiu daca are sanse sa iese la pensie sau la pensie anticipata maicamea anul acesta. Ea are 35 de ani lucrati, dintre care 20 de ani ... (vezi toată discuția)