Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea

am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai precis in italia ca muncitor intro fabrica de tratament termic intrebarea mea este ani lucrati in ind chimica sunt in grupa intai de munca cand ar trebui sa es la pensie va multumesc anticipat
1. Pentru un barbat anscut in 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca se confirma ca acei 17 ani si 7 luni sunt lucrati in gr. I de munca(in procent de 100%) atunci:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni (65/0 - 8/6 = 56 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 7 luni (29/0 + 8/7 = 37 de ani si 7 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 6 luni.

4. - Perioada de 12 ani lucrati in Italia se adauga la stagiul de cotizare din Romania.
- Pentru aceasta mergeti la Casa de Pensii si solicitati sa completati formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".
- Casa de Pensii va trimite acest formular in Italia de unde va primi raspunsul privind certificarea stagiului de cotizare.
- La fel procedati (dar in sens invers) cand veti solicita pensie din partea statului italian, conform legilor din Italia.
va multumesc pentru raspuns dar acum va deranjez cu o alta intrebare sotiea mea sa nascut in 1962 a lucrat in tara 18ani dintre care 10ani in ind.chimica grupa intai de munca iar 7ani in grupa adoua de munca in italia 5ani cu contribute platite cind ar putea esi la pensie va multumesc anticipat
Spuneti si luna nasterii sotiei.
7 septembrie 1962
1. Pentri o femeie nascuta in septembrie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

3. Pentru cei 7 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 9 luni.

4. Rezulta un stagiu de cotizare calculat de 18/0 + 5/0 + 5/0 + 1/9 = 29 de ani si 9 luni.

5. Ca sa poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani (adica sa solicite pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 4 luni) trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 32 de ani si 10 luni (ii mai trebuie 3 ani si 1 luna).

6. - Daca va face stagiul de cotizare de 32 de ani si 10 luni poate solicita pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 4 luni, in ianuarie 2019.
- Daca nu, poate solicita pensie pentru limita de varsta la 62 de ani si 4 luni, in ianuarie 2025.
- Poate solicita pensie anticipata partiala la 57 de ani si 4 luni, in ianuarie 2020, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 32 de ani si 10 luni.

7. Ce am spus in raspunsul precedent, la pct.4, este valabil si pentru sotia dvs.