Forum Discuţii juridice Executare silită Acte de executare
Discuție deschisă în Executare silită

Acte de executare

Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri.Este legal ca executorul judecatoresc sa emita somatii la alta adresa desi cunoaste adresa de domiciliu a debitorului si nu i s-a indicat niciodata o alta adresa?Este legala actualizarea cheltuielilor de judecata?Procedeaza legal sa nu convoace partile pt stabilirea pretului inainte de a solicita unui evaluator sa intocmeasca raportul de evaluare?Este corect sa nu intocmeasca proces verbal de situatie?Procesul verbal de situatie nu este un act obligatoriu?Procedeaza corect atunci cand introduce la data x in dosarul de executare o cerere de staruinta fotocopie a unei cereri de staruinta olografe inregistrata la alta data ?
Multumesc.
1-Executorul judecatoresc detine obligatia sa comunice somatii,si alte acte procedurale la adresa unde cunoaste ca se afla debitorul
2-Evaluarea bunului dedus executarii nu se face de catre parti,aceasta etapa responsabilitate revenind expertului tehnic ANEVAR
3-Sustineti ca la dosar exista una cerere din partea creditorului,introdusa cu scopul mentinerii pe rolul activ al bej a cererii de executare silita ,dar pentru 2 perioade distincte ?
Buna seara,multumesc de raspuns,cererea de staruinta a creditorului este pentru 2 perioade distincte,originalul este inregistrat in data x si fotocopia in data y ,la 6 luni de la data x.
Precizati concret data inregistrarii si data incheierii a celor 2 cereri de catre creditor
Este o cerere scrisa de mana in care creditorul staruie in executare ,nu are data trecuta in ea doar semnatura creditorului,originalul este inregistrat in 01.02.2010 si fotocopia acestei cereri este inregistrata in data de 01.08.2010.
Daca sustinerea dvs este reala si se poate proba,aveti dreptul sa sesizati oficial esalonul superior executorului judecatoresc,respectiv UNEJ [ link extern ] /