Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul judecatoresc forteaza nota
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul judecatoresc forteaza nota

Buna seara.In urma cu cateva luni,dupa ce (greu) am obtinut o copie dupa dosarul de executare ,dosarul mi-a fost trimis cu filele numerotate cu pixul in original(nu a fost numerotat dosarul in original),in dosar se aflau 2 cereri de staruinta si inca o copie a uneia dintre cererile de staruinta insa inregistrata in alta data (se vede clar ca este copie,este scrisa numai de mana si inclusiv semnatura e copie).In dosar sunt multe alte nereguli,mi-a actualizat cheltuielile de judecata,a introdus un onorariu de avocat fara sa aiba o chitanta ca sa dovedeasca,sunt multe alte lucruri.
Am contestat executarea invocand perimarea si celelalte nereguli si azi am primit copie dupa intampinarea reclamantului in care face referire la 4 cereri de staruinta,a scris in intampinare si filele la care se afla cererile in dosar si pe langa faptul ca nu corespund cu filele din dosarul pe care l-am primit exista si o cerere de staruinta in plus,care nu o am in dosar.
Singura explicatie logica pe care am gasit-o este ca executorul a ''lucrat'' dosarul ca sa il scape de perimare,mai ales ca am vazut cu ochii mei ca dosarul de executare nu ii era numerotat nici dupa ce am primit eu o copie,dovada fiind si dosarul pe care l-am primit numerotat cu pixul si am vazut si cate cereri se afla in dosarul original al dansului inclusiv cererea xerox .
Se poate asa ceva?Chiar asa sa modifice pe ''fata'' dosarul?Pe ce baza isi permite sa faca astfel de lucruri?
Spuneti-mi va rog unde ma pot adresa cu o plangere impotriva acestui executor fara scrupule?
Va multumesc.
In redactarea actuala, art. 389 alin. 1 C. pr. civ. precizeaza ca: ”Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire , executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei.”
Arti precizat ca ati formulat plangere sub aspectul perimarii.
Care este solutia instantei de judecata?
Daca detineti probe temenice si indubitabile care sa va sustina afirmatiile ,puteti sesiza oficial uniunea nationala a executorilor judecatoresti
Buna ziua.Multumesc pentru raspuns.Deocamdata nu s-a intrat pe fondul cauzei,nu s-a dat nici o solutie,probabil la urmatorul termen se va cere copie dupa dosarul executional al executorului,nu stiu sigur ,dosarul pe care l-am primit de la executor este la instanta insa ma gandesc ca vor cere si copie dupa dosar de la executor.In acest caz cum va analiza instanta vazand ca sunt diferite dosarele?Adica in dosarul executorului mai este o cerere de staruinta in plus ,care daca era introdusa la data la care se pretinde acum a fi introdusa trebuia sa existe si in dosarul meu.Poate a mai schimbat si altceva in dosar deoarece din ce am citit in intampinare nici la celelalte cereri de staruinta nu corespund filele cu filele din dosarul primit de mine.Acum daca mai cer inca o data copie dupa dosarul de executare de la executor ca sa vad ce a mai schimbat oare voi primi ''noua'' copie a dosarului?
Multumesc
Spuneti-mi va rog,daca fac o sesizare se vor verifica actele din dosarul de executare,va avea vreo importanta faptul ca am si eu o copie dupa dosar sau nu (art 58 legea 188/2000)?Astept orice parere,sfat,eventual situatii similare intalnite.
Va multumesc.
Buna seara.Ieri am avut termen pentru contestatia la executare.Am comunicat instantei ca exista o cerere de staruinta a creditorului falsa,intrucat este copia altei cereri de staruinta din dosar insa este inregistrata in alta data,ceea ce dovedeste faptul ca,creditorul nu a mai staruit in executare .Am depus copia dosarului executional pe care am primit-o de la executor la instanta,.Astazi am vazut pe portal ca s-a amanat pentru pronuntare pentru saptamana viitoare.Va rog sa ma lamuriti,inseamna ca saptamana viitoare se va da solutia?Nu trebuia sa se dea un nou termen pt a se solicita dosarul executional de la executor,pentru a vedea ca acea cerere este tot copie in dosarul original,sau sa se amane pentru a se constata falsul?Sau instanta poate da o solutie dupa ce analizeaza copia dosarului executional depusa de mine fara a fi nevoie sa mai ceara dosarul original de la executor,intrucat se considera ca duplicatul are aceeasi forta probanta cu originalul.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc.
Doamna, cererea de staruinta nu intrerupe perimarea daca nu e urmata si de un act de executare. Creditorul poate face 140000 de astfel de cereri. Daca executorul nu face niciun act de executare, executarea se perima.