avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită perimare executare silita imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

perimare executare silita imobiliara

pe 5.12.2010 constat ca din 17.12.2008,nu s-a mai facut nici un act de executare,iar la 23.05.2009 un avocat (fara imputernicire avocatiala din partea crditorului) solicita executorulu continuarea executarii. Apreciez ca au trecut mai mult de 6 luni iar executarea este perimata.
introduc pe calea unei actiuni de drept comun cerere prin care sa se constate perimarea.
primind copie de pe actiune creditorul si executorul judecatoresc intocmesc publicatia de vanzare.Introduc si pe calea constestatiei la executare in 15 zile o cerere de perimare,ulterior cele doua dosare apreciindu-se ca este litispendenta unindu-se.
Surpriza la sosirea copiei de pe dosarul de executare, executorul intocmeste un proces verbal prin care renumeroteaza filelel dosarului si sustine ca atunci cand am ridicat copii de pe ultimele file pe care le numerotasem cu mana mea intrucat nu erau numerotate, la 5.12.2009, eu as fi sustras o cerere a creditorului de staruinta in executare pe care o dateaza noiembrie 2009. cererea nu poarta decat viza executorului fara a avea un numar de ordine din vreun registru.
Deci a introdus un act in dosar ce pare sa-l scape de perimare.
Ce pot face in apararea mea, eu avand filele copiate cu stampila executorului ultimele file ce nu erau numerotate si care dovedeau faptul ca mai mult de sase luni nu s-a insistat in executare?
As vrea sa fac o plangere penala impotriva creditorului si executorului care au introdus o cerere noua in dosarul de executare. Ce parere aveti e fals si uz de fals?
Va multumesc pentru solutiile voastre si pentru faptul ca va aplecati asupra acestui subiect
Din pacate, doar astazi am vazut mesajul dvs. Daca va mai ajuta, va spunem opinia noastra.
Nu precizati in ce stadiu se gaseste dosarul de la instanta. Ar fi un element important.
Pe calea contestatiei la executare dvs ar fi trebuit sa solicitati anularea actelor de executare efectuate in dosar dupa data de 17.12.2008.
Daca ne dati detalii in ce priveste dosarul ce are ca obiect contestatia la execuatre, vedem ce se mai poate face pe aceasta cale.
In ce priveste latura penala, formulati plangere impotriva executorului si daca este cazul si impotriva celorlalte persoane implicate, pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, fals intelectual (depinde de actele din dosar - ar trebui vazute de un avocat), fals material in inscrisuri oficiale, uz de fals. Bineinteles, opinia noastra se bazeaza pe ce ne-ati relatat, insa mai pot fi descoperite si alte fapte ce intra sub incidenta legii penale.
De asemenea, puteti formula o plangere si la Colegiul Director al Camerei executorilor judecatoresti din raza teritoriala in care activeaza executorul si, in paralel, o plangere la Ministerul Justitiei (in legislatia executorilor exista o lacuna legislativa, in sensul ca la un moment dat, functie de solutie, nu aveti cale de atac, de aceea este indicata sesizarea la Ministerul Justitiei).
Oricum, demersul este dificil, aveti nevoie de un aparator.
In completare, imediat cum ati introdus plangerea penala, plangerea la Corpul de control al MJ, faceti si o cerere de recuzare a executorului pe care o introduceti la instanta de executare.
Multumesc mult pentru consultatie,dar care este rezultatul in cazul in care solicit recuzarea.Am postat un nou mesaj si as vrea sa va aflu parerea sub noua adresa de utilizator cl.av
Multumesc.
cl.av a scris:

va multumesc pentru raspuns,am mai dat niste detaliiam dosarul pe 2 iunie si nu stiu ce sa fac.Noul mesaj este de astazi 29 mai si sub alta adresa cl.av


interventie moderator

Va rog sa nu mai scrieti mesaje consecutive.Exista optiunea editare, care va permite sa va completati ultimul mesaj postat in forum, daca de la ultimul dvs. mesaj, nu a mai postat nimeni.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executorul judecatoresc forteaza nota tatiana28 tatiana28 Buna seara.In urma cu cateva luni,dupa ce (greu) am obtinut o copie dupa dosarul de executare ,dosarul mi-a fost trimis cu filele numerotate cu pixul in ... (vezi toată discuția)
Numerotarea dosarului de executare tatiana28 tatiana28 Buna ziua.Va rog sa imi spuneti daca executorul este obligat sa numeroteze dosarul de executare si cand trebuie numerotat dosarul.Nu trebuie numerotata fiecare ... (vezi toată discuția)
Art, 297 ncp, etc, ori dna? ori tribunal? nicu_lucan nicu_lucan In primul rand, cu stima tuturor, expun pe cat posibil mai simplu. Am, pentru ca sunt un tip foarte avut, 2 dosare executare silita; 1 -O fosta banca din ... (vezi toată discuția)