Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mod completare D300 si D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mod completare D300 si D394

Buna ziua!

Din tot ce am citit referitor la declaratiile 300 si 394 pt luna ianuarie 2013, (cu mentiunea ca firma aplica "TVA la incasare" si acest aspect se reflecta corect in inregistrarile contabile), eu am inteles ca se completeaza astfel:

D300

- la livrari/achizitii - baza + TVA inregistrata in 4427, 4426
- in rubricile nou introduse, ce se regaseste in 4428

La rd 41 " Sold TVA de plata la sfarsitul perioadei de raportare" - sold ct 4423

D394

In declaratia 394, practic eu trec toate facturile, ca si pana acum, indiferent de momentul exigibilitatii lor. Toate achizitiile, toate facturile emise in luna ianuarie.

Corectati-ma, va rog, daca sinteza mea este eronata!

Multumesc anticipat.
Doina B, utilizator
este corect.