avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mod completare D300 si D394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mod completare D300 si D394

Buna ziua!

Din tot ce am citit referitor la declaratiile 300 si 394 pt luna ianuarie 2013, (cu mentiunea ca firma aplica "TVA la incasare" si acest aspect se reflecta corect in inregistrarile contabile), eu am inteles ca se completeaza astfel:

D300

- la livrari/achizitii - baza + TVA inregistrata in 4427, 4426
- in rubricile nou introduse, ce se regaseste in 4428

La rd 41 " Sold TVA de plata la sfarsitul perioadei de raportare" - sold ct 4423

D394

In declaratia 394, practic eu trec toate facturile, ca si pana acum, indiferent de momentul exigibilitatii lor. Toate achizitiile, toate facturile emise in luna ianuarie.

Corectati-ma, va rog, daca sinteza mea este eronata!

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2013
Doina B, utilizator
Cel mai recent răspuns: SC DELTA EXPERT CONSULT SRL , Consultant resurse umane 08:51, 19 Februarie 2013
este corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decl. 394 Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, In decl. 394 trebuie trecuta achizitie intracomunitara de servicii publicitate Google Adwords pe care o declar in decl. 390Vies? Sau se trece ... (vezi toată discuția)
D394 si 300 Kolea41 Kolea41 Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in ... (vezi toată discuția)
Corelatii d 300 si 394 kamy_nora kamy_nora Buna ziua, Pentru cei ce aplica tva la incasare pentru 2013 mai exista vreo corelatie intre d 300 si 394 ? Multumesc! (vezi toată discuția)