Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cum este afectat cuantumul pensiei de stagiul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cum este afectat cuantumul pensiei de stagiul de cotizare?

Caz ipotetic: Femeie, indeplineste conditiile de iesire la pensie la limita de varsta dar stagiul de cotizare este 25 de ani si nu 29-30 cit este standard; cum reflecta aceasta stabilirea cuantumului pensiei si ulterior daca va beneficia sau nu de majorari,indexari anuale; se justifica completarea stagiului prin incheierea unui contract de asigurari sociale cu casa de pensii?
Total puncte acumulate pe intreaga activitate de 25 ani,se imparte la stagiul complet prevazut de lege.Va reiesi un punctaj mediu anual.Acesta se inmulteste cu valoarea punctului de pensie,rezultand cuantumul pensiei.Indexarea se aplica valorii punctului de pensie.Astfel cresc toate pensiile.
Multumesc pentru raspuns si va mai adresez o intrebare: ce punctaj mediu anual revine cotizantului in cazul incheierii unui contract de asigurari sociale la salariul minim cu CP? Multumesc frumos!
0,35 puncte pe an.