Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate

cu toate ca nu as vrea, am ajuns si in situatia asta, ma numesc plesea enache , am parkinson si sunt nevoit sa ma pensionez pe caz de boala , am 50 de ani si o vechime in munca cumulata cu grupa a 2 in jur de 36 de ani , mentionez ca sal brut il am de cel putin 3000 de lei , cam ce pensie mi sar
? va multumesc

Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

Art. 98
(1) Pentru stagiul potential, acordat persoanelor in drept sa obtina o pensie de invaliditate, punctajul lunar este de:
a) 0,70 puncte pentru gradul I de invaliditate;
b) 0,55 puncte pentru gradul II de invaliditate;
c) 0,35 puncte pentru gradul III de invaliditate.
Din ce se compune total stagiu de cotizare de 36 de ani ?
Cati ani ati lucrat efectiv,din care in grupa aII- a ?
am lucrat efectiv din 1 octombrie 1982 ,pana in prezent, din care 19 ani si 6 luni in grupa a 2 -a , as vrea sa stiu cum se calculeaza un puncaj pe o luna ex, am brut 3500 de lei pe luna , ce punctaj as avea pe luna respectiva , va multumesc
-Se fac punctajele anuale pe cei 36 de ani si 3 luni lucrate.
-Se acorda un numar de puncte pentru pensia suplimentara pana la 31/03/2001
-Se va calcula un punctaj suplimentar de 25% pentru punctele acumulate in perioada in care ati lucrat in grupa II-a de munca.
Se aduna toate punctele din cele 3 calcule.
Rezultatul se imparte la stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
Rezultatul impartirii reprezinta punctajul mediu anual.
La punctajul mediu anual rezultat i se aplica un indice de corectie de 1,07.
In urma aplicarii indicelui de corectie de 1,07 rezulta punctajul mediu anual final.
Punctajul mediu anual final x 830,2(valoarea punctului de pensie) = cuantumul pensiei.
Cat va fi cuantumul pensiei nu va poate spune nimeni.