Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pentru autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pentru autoturism

nu am platit impozitul pe autoturism la primarie din 2009 .cat am de platit la momentul acesta?cum se calculeaza dobanda?motor 1,2.
Legal ,autoritatea fiscala responsabila va comunica prin impunerea anuala sumele pe care aveti de achitat,debitele in urmarire si penalitatile aferente
Pana la data de 01.07.2010 majorarile se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv, cuantumul fiind de 0.1% aplicat la debitul stabilit de plata.

Incepand cu 01.07.2010 pentru neachitarea la termenul de scadenta se calculeaza majorari de intarziere de 2% , care se aplica la debitul stabilit de plata, pe fiecare luna sau fractie de luna intarziere conform art 124^1 din Codul de procedura fiscala , articol introdus de OUG 39/2010.
[ link extern ]

Va dau un exemplu :
pentru un debit de 28 lei cu termen scadent 31.03.2010 , aveti de plata azi majorari de:

pentru perioada 01.04.2010- 30.06.2010 =>91 zile*.01%*28=2,55=>3 lei
petru perioada 01.07.2010-19.02.2013 =>32 luni *2%*28= 17,926=>18 lei

adica un total de 21 lei majorari de intarziere.