Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit cladiri

Cum se calculeaza majorarile la un impozit pe cladiri persoana juridica datorat din 2009 achitat in martie 2013, de exemplu in suma de 1056? Care este baza legala? Multumesc
CONSTANTIN PETRUTA, utilizator
In 2009 si pana in 30.06.2010 procentul de majorare aplicat la suma neachitata la scadenta este de 0,1% pe fiecare zi de intarziere incepand cu ziua urmatoare termenului scadent..

Incepand cu 01.07.2010 procentul de majorare aplicat este de 2% pe fiecare luna sau fractie de luna de intarziere.

Cadrul legal : Codul de procedura fiscala
Art. 124^1: Majorări de întârziere în cazul creanţelor datorate bugetelor locale
(1)Prin excepţie de la prevederile art. 119 alin. (1) şi art. 1201, pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată datorate bugetelor locale, se datorează după acest termen majorări de întârziere.
(2)Nivelul majorării de întârziere este de 2% din cuantumul obligaţiilor fiscale principale neachitate în termen, calculată pentru fiecare lună sau fracţiune de lună, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate inclusiv.
(3)Prevederile art. 119-124 sunt aplicabile în mod corespunzător.
(4)Pentru sumele de restituit de la bugetul local se datorează dobândă. Nivelul şi modul de calcul al dobânzii sunt cele prevăzute la alin. (2).

(la data 01-iul-2010 Art. 124 din titlul VIII, capitolul III completat de Art. I, punctul 18. din Ordonanta urgenta 39/2010
[ link extern ]

si pana in 30.06.2010:
intrati pe arhiva, codul pe fiecare an , articol 120
[ link extern ]
de exemplu pe 2009 :
[ link extern ]
Multumesc frumos.