Forum Discuţii juridice Achiziţii publice intrebare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

intrebare

expedierea corespondentei prin posta intra sub incidenta OUG 3472006 ?
Multumesc
cred ca ati gresit ceva pt ca OUG 347/2006 nu exista
Legislaţia naţională cu privire la corespondenta sunt:
Protecţia informaţiilor:
Informaţii clasificate:
Legea 182/2002- privind protecţia informaţiilor clasificate;
H.G. 585/2002 – privind standardele naţionale de protecţie a informaţiilor clasificate ;
H.G. 353/2002 – privind aprobarea normelor privind protecţia informaţiilor NATO în România;
Informaţiile secrete de serviciu;
H.G. 781/2002 – privind protecţia informaţiilor secrete de servici
Drepturile de autor;
Datele personale în serviciile publice;
Legea 676/2002 – privind protecţia datelor cu caracter personal în reţelele de comunicaţii ;
Legea 677/2002 – privind protecţia datelor cu caracter personal .
Conţinutul corespondenţei şi al comunicaţiilor;
Informaţiile publice;
Criminalitatea electronică:
Legea 196/2003 - privind prevenirea şi combaterea pornografiei;
Titlul III din Legea 161/2003 – privind prevenirea şi combaterea criminalităţii informatice;
Legea 365/2002 – privind comerţul electronic;
Codul Penal - Titlul X – Delicte contra datelor şi sistemelor informatice;
Legea 64/2004 .
Semnătura electronică:
Legea 455/2001 – privind regimul juridic al semnăturii electronice;
Hotărârea 1259/2001 – norme tehnice şi metodologice de aplicare a legii 455/2001;
Protecţia fizică:
Legea nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor;
HG nr. 1010/2004 pentru aprobarea normelor metodologice şi a documentelor prevăzute la art. 69 din Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor;
Legea nr. 212 /1997 privind apărarea împotriva incendiilor;
Hotărârea Guvernului nr.571/1998 privind aprobarea categoriilor de construcţii, instalaţii tehnologice şi alte amenajări care se supun avizării şi/sau autorizării privind prevenirea şi stingerea incendiilor.
intr-adevar...scriind cu diacritice am comis o greseala...este vorba de OUG nr. 34/2006 privind achizitiile publice...
asadar, intrebarea era daca trebuie sa atribui contractul privind livrarea corespondentei de pe parcursul unui an calendaristic conform OUG 34 sau il inkei direct cu posta romana...
Fiind vorba de un contract de prestari servicii poate sa se incadreze. Bineinteles initial trebuie estimata valoarea viitorului contract, stabiliti daca depaseste 10000 euro fara TVA, vedeti care ar fi procedura etc. Un astfel de contract poate fi incheiat si cu o firma de curierat de exemplu..