Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... articol judecare in lipsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

articol judecare in lipsa

Ma puteti ajuta cu un articol corect pentru judecare in lipsa ?? in cazul unei actiuni de divort!!
Multumesc frumos!!!
Daca va judecati pe Vechiul Cod de Procedura Civila, articolul este 242 alin. (2) iar in Noul Cod de Procedura Civila corespondenta acestui articol o regasim in dispozitiile art. 411 alin. (1) punctul 2 teza a II-a, respectiv "Cu toate acestea, cauza se judeca daca reclamantul sau paratul a cerut in scris judecarea in lipsa". Cu stima.

Va multumesc foarte mult !! O zi minunata!!!!
Prezența reclamantului este obligatorie - art. 616 CPC. și art. 921 NCPC.
Divorțul în lipsă se poate judeca, în general doar în lipsa pârâtului.
Corect! Imi cer scuze, dar din graba si mai putina atentie, nu am citit si a doua propozitie, referitoare la divort. Aveti in vedere cele precizate de @Patrick_, in acest sens fiind dispozitiile art. 616 Vechiul Cod de Procedua Civila, si anume: "In fata instantelor de fond, partile se vor infatisa in persoana, afara numai daca unul dintre soti executa o pedeapsa privativa de libertate, este impiedicat de o boala grava, este pus sub interdictie sau are resedinta in strainatate; in aceste cazuri, partile se vor putea infatisa prin mandatar" si art. 920 Noul Cod de Procedura Civila, si anume: "(1) În fața instanțelor de fond, părțile se vor înfățișa în persoană, afară numai dacă unul dintre soți execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicție judecătorească, are reședința în străinătate sau se află într-o altă asemenea situație, care îl împiedică să se prezinte personal; în astfel de cazuri, cel în cauză se va putea înfățișa prin avocat, mandatar sau, după caz, prin tutore ori curator."
Cu stima.
prezenta reclamantului in procesul de divort este obligatorie, asa ca nu puteti solicita judecarea in lipsa