Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort cu doi minori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort cu doi minori

Am si eu o nelamurire: de ce la prima infatisare in cazul unui divort cu doi minori este necesar sa se prezinte amandoi parintii chiar daca au avocat?
Este cumva reglementata chestia asta cu prezentarea parintilor?
Este necesar să se prezinte obligatoriu reclamantul deoarece, în caz contrar, cererea s-ar respinge ca nesusținută.
In cazul divortului este necesara prezenta reclamantului. Este reglementat de codul de procedura civila.
Daca paratul a facut cerere reconventionala devine si el la randul sau reclamant si trebuie sa se prezinte.
In cazul divortului prezenta partilor este obligatorie chiar daca acestea au avocat.
Partile pot fi reprezentate de avocat doar in anumite situatii expres si limitativ prevazute de disp.art 920 c.proc.civ.
In plus instanta incearca la fiecare infatisare impacarea partilor asa cum prevede al.2 al aceluiasi articol.
Art. 920
Prezenţa personală a părţilor

(1) În faţa instanţelor de fond, părţile se vor înfăţişa în persoană, afară numai dacă unul dintre soţi execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicţie judecătorească, are reşedinţa în străinătate sau se află într-o altă asemenea situaţie, care îl împiedică să se prezinte personal; în astfel de cazuri, cel în cauză se va putea înfăţişa prin avocat, mandatar sau, după caz, prin tutore ori curator.

(2) Instanţa va încerca la fiecare înfăţişare împăcarea soţilor.

(3) În toate cazurile, instanţa este obligată să îl asculte pe copilul minor, potrivit prevederilor Codului civil.