Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... scutirile de penalitati la intretinere in 2013
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

scutirile de penalitati la intretinere in 2013

Sunt din Galati si as dori sa stiu daca legea 175/2010 mai are aplicabilitate in 2013;Si daca da,in ce conditii.
Mentionez ca abia in acest an am aflat de aceasta lege.
Anul trecut am platit penalitati destul de mari la debitul restant ,iar cei de la asociatie nu au pomenit nimic de aceasta lege!
Probabil ca vor aparea comentarii pe tema ca exista internet,TV etc.
Nu sunt un specialist in legi, H.G.-uri si alte chestii din astea!
Acesta este si motivul pentru care am facut aceasta postare aici!
Va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul Dvs;!
Legea nr 175 /2010 a avut aplicabilitate numai 12 luni,incetand sa opereze din luna iulie 2011
Sunt de acord,a avut aplicabilitate limitata.
In acest caz,in baza carei legi s-au mai facut scutiri de penalitati la asociatia noastra?
Ca s-au mai facut si in 2011,si in 2012 si in 2013!
Multumesc anicipat celor care ma pot lamuri!
In baza deciziei comitetului executiv din asociatia dv.
Comitetul are dreptul sa faca aceste scutiri de plata a penalizarilor in functie de criteriile stabilite in interiorul asociatiei, fara legatura cu legea de care ati intrebat.
Adunarea generala , hotareste aceste penalizari si Comitetul executiv da decizie de scutire a acestora ! va rog sa spune ti articolul din lege sau Legea care prevede asa ceva .
HG 1588/2007
Art. 17. - (1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
j) stabileste sistemul propriu de penalizari al asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;
n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;