Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta neinregistrata in registrul de casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta neinregistrata in registrul de casa

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta>
Administratorul unei societati a emis chitanta de incasare pentru o factura de vanzare in noiembrie 2011 dar nu a inregistrat-o in registrul de casa. S-a depus bilant la 2011 fara a fi inregistrata acea incasare. Cum se poate regla aceasta situatie?
Daca se efectua inventarierea casieriei si se verificau cotoarele chitantierelor, sigur s-ar fi descoperit aceasta eroare. Dar cum inventarele se fac numai "pe hartie" si soldul din casa este intotdeauna egal cu cel din balanta, cam astea-s urmarile.

Neinregistrarea chitantei implica si sold debitor in contul 411 pentru acel client, in acest moment.
in realitate (la inventar) fiind sold zero la client, merge acum, la 31.12.2012, 6588=411, fara alte complicatii.
Liviu... :O? E o gluma, banuiesc.

Stii care-s amenzile pentru neinregistrarea incasarilor pe baza de chitanta?
Dar, totusi, daca acum am descoperit situatia cum se mai poate regla? Societatea nu avea nici un salariat ci doar unic asociat care era si administratorul . Nu a facut inventar. Eu am preluat acum si am descoperit neregula, pornind de faprt de la soldul lui 4111, am trimis extras de cont la inventarierea anuala si nu s-a confirmat. Acum cum sa fac? Eu cred ca trebuie sa inregistreze totusi chitanta dar cu ce data?
atunci inregistrati chitanta la 31.12.2012... si sa puna banii din buzunar, sa iasa "casa".

ContSters257414, utilizator