Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa anuala la locul de veci din cimitir
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa anuala la locul de veci din cimitir

buna ziua!

Tatal meu a murit in anul 1990 si l-am inmormantat in cimitirul Giulesti Sarbi din Bucuresti, acolo am cumparat un loc de veci pentru care am platit la momentul respectiv o suma care se percepea in acel moment pentru locurile de veci. Normal ar fi fost ca eu sa merg sa platesc taxa anuala pentru intretinerea locului in fiecare an, lucru pe care nu l-am facut. In concluzie nu am mai platit pana in momentul de fata 23 de ani.Anul acesta am mers la cimitir sa intreb cat am de achitat ca sa fiu la zi cu plata. Preotul de acolo mi-a spus ca am de platit pentru fiecare an cate 50 de lei pe luna.
Eu am inteles de la cunostintele mele care au locuri de veci in acel cimitir ca taxa anuala pana acum a fost de 20 de lei, si abia in anul 2012 a crescut la 50 de lei.
Intrebarea mea este daca este normal ca mie sa imi ceara pe anii cu restanta tot 50 de lei? desi n acesti ani taxa era de 20 de lei.

multumesc si astept rasp. dvs. ,pentru ca vreau sa ajung cat mai repede sa rezolv aceasta problema pentru a nu pierde acest loc de veci.

Nu ati luat in calcul valoarea penalitatilor aplicate dupa decaderea termenului legal de plata care se aplica oricaror sume cu titlu de restanta
multumesc pentru raspuns
puteti va rog sa imi spuneti in baza carei legi mi se va percepe aceasta taxa?
as vrea sa stiu daca taxa pe anii cu restanta ar putea fi un pic mai mica fata de taxa pe anul in curs
cristinaiuliana a scris:

multumesc pentru raspuns
puteti va rog sa imi spuneti in baza carei legi mi se va percepe aceasta taxa?
as vrea sa stiu daca taxa pe anii cu restanta ar putea fi un pic mai mica fata de taxa pe anul in curs

nu sunt lamurita daca eu chiar trebuie sa platesc suma de 50 de lei pe an in toti anii restanta
mai exact daca as face un calcul, mai convenabil ar fi sa iau un loc nou de veci pentru ca ar costa mai putin.
Buna ziua!
Puteti va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat situatia?
Multumesc anticipat