Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am o intrebare despre pensii!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am o intrebare despre pensii!

Mama mea are 50 de ani vrea sa iese la pensie pe caz de boala,dar nu are asigurare medicala platita din anul 2000.
Intrebarea este cat ar costa asigurarea pana in anul actual.
Va Multmumesc!
Intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi cel mai competent raspuns.
Kheops a scris:

Mama mea are 50 de ani vrea sa iese la pensie pe caz de boala,dar nu are asigurare medicala platita din anul 2000.
Intrebarea este cat ar costa asigurarea pana in anul actual.
Va Multmumesc!

Au dreptul la pensie de invaliditate asiguratii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza: accidentelor de munca , bolilor profesionale si tuberculozei , bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca .
Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform Legii nr.19/2000.

In vederea pensionarii de invaliditate, medicul primar sau medicul specialist pentru afectiunea principal invalidanta, atunci cand apreciaza ca starea de sanatate a persoanei pe care o are in asistenta medicala nu ii permite reluarea activitatii profesionale, in limitele maxime de concediu medical prevazute de lege, cu toate tratamentele medicale recuperatorii aplicate, propune pensionarea de invaliditate, cerand in acest sens avizul cabinetului de expertiza medicala teritoriala.
Medicul expert al asigurarilor sociale avizeaza pensionarea de invaliditate numai daca constata pierderea totala sau a cel putin jumatate din capacitatea de munca, aproband si concediul medical necesar intocmirii formelor de pensionare.