Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Model contract de sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Model contract de sponsorizare

Buna,am rugamintea sa ma ajutati cu un model pentru un Contract de sponsorizare pentru o asociatie sportiva .

Va multumesc

Uitati modele dupa care va puteti inspira pentru situatia dvs
[ link extern ]

CONTRACT DE SPONSORIZARE
Art.1. Părţile
Prezentul contract se încheie între:
SC SRL., cu sediul în ............................., Str........................................... ,
Nr........,nr..........................................ORC:................................................,CUI:.......................,
cont........................................................................................................... deschis la Banca
............................................., reprezentată de ............................................................., in
calitate de administrator, numit în continuare sponsor, şi
- Asociatia ......i,cu sediul în ........., CIF ..................., cont
................................... deschis la Banca ................................., reprezentată de preşedinte .................................., numită în continuare beneficiar.
Art.2. Obiectul contractului
Obiectul prezentului contract îl constituie sponsorizarea, în condiţiile Legii 32 / 1994 cu
modificările ulterioare şi a Codului Fiscal, de către sponsor, a activităţii organizate de beneficiar constând în: .............( exemple: tabere,cantonamente,concursuri,activitati extracuriculare,ecologizare,echipamente sportive,teambuildinguri conform proiectului elaborat de beneficiar).
Sponsorizarea se face pentru următoarele categorii de cheltuieli / necesităţi: (exemple: tabere, cantonamente, concursuri, activitati extracuriculare, ecologizare, echipamente sportive, teambuildinguri,alte cheltuieli...).
Art.3 Valoarea şi condiţiile contractului
Sponsorizarea prevăzută la art.2 din prezentul contract constă în acordarea de către sponsor a unui sprijin pentru beneficiar, ce constă în (se barează ce nu corespunde):
A. suma de ........................ RON adică douasutezece mii RON , care se achită prin numerar cel târziu până la data de .......................
B. bunurile prevăzute în ANEXÃ, având valoarea totală de ________________________ lei şi care vor fi predate beneficiarului în condiţiile Art. 7, cel târziu la data de _____________
C. serviciile prevăzute în ANEXÃ, având valoarea totală de _______________________ lei şi care vor fi prestate în favoarea beneficiarului în condiţiile Art. 7, cel târziu la data de Art.4 Obligaţiile sponsorului
Sponsorul are obligaţia:
- Să achite sumele convenite, respectiv să predea bunurile sau respectiv să presteze serviciile prevăzute la Art. 3, după caz, în modalitatea şi la termenele prevăzute în prezentul contract;
- Să nu direcţioneze activitatea beneficiarului;
Art.5 Obligaţiile beneficiarului
Beneficiarul are obligaţia:
- Să cheltuiască suma primită / să utilizeze bunurile sau serviciile primite ca sponsorizare numai pentru activitatea prevăzută la art.2 din contract, respectând condiţiile legale şi contractuale.
- Să restituie sponsorului eventualele sume necheltuite su bunuri nefolosite, în termen de 15 zile de la încheierea acţiunii;
- Să promoveze numele, marca sau/şi imaginea sponsorului cu toate ocaziile şi în toate împrejurările legate de proiectul sponsorizat, prin mass-media şi alte modalităţi de aducere la cunoştinţă publică a sponsorizării;
- Să evidenţize corespunzător în documentele contabile sumele sau bunurile primite ca sponsorizare şi cheltuirea / utilizarea lor şi să ţină la dispoziţia sponsorului toate documentele timp de un an de la data încheierii acţiunii;
- Să notifice sponsorului orice modificări intervenite în proiect şi derularea lui.
Art.6 Alte dispoziţii
Prezentul contract se poate modifica prin acte adiţionale încheiate între sponsor şi beneficiar.
Părţile se angajează să execute întocmai şi cu bună-credinţă clauzele prezentului contract. În
caz de neexecutare sau executare necorespunzătoare, stabilirea răspunderilor şi soluţionarea divergenţelor se face pe cale amiabilă sau, în caz contrar, conform legilor în vigoare.

Art.8 Prezentul contract a fost încheiat azi, ____________, în două exemplare originale, unul
pentru sponsor şi unul pentru beneficiar şi include un număr de_________ anexe.
pentru pentru
BENEFICIAR SPONSOR
va multumesc