avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la ICCJ

In ce situatii se pot face contestatii la ICCJ ?
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 18:51, 21 Februarie 2013
Stimat forumist,

Încercați să detailați întrebarea, deoarece este mult prea vagă.

Cu stimă.
Contestatiile cum denumiti dumneavoastra sunt cai extraordinare de atac recursul respectiv contestatia in anulare, revizuire, art. 299 si urmatoarele.
Se poate ataca decizia Curtii de Apel la ICCJ ?
P.S. Sper sa nu ajung s-o atac.
Desigur dar trebuie bine motivat in drept si fapt. Eu va recomand sa va adresati unui avocat care sa va studieze cauza, dupa care sa va redacteze actiunea.
multumesc

Alte discuții în legătură

Recurs - mai exista cai de atac? liminita liminita As vrea sa stiu daca dupa un recurs pierdut la Curtea de Apel Bucuresti se mai poate face ceva. Daca mai exista alta cale de atac. (vezi toată discuția)
Proceduri cedo marinica71 marinica71 am o hotarare definitiva si irevocabila la iccj intr un proces civil de stabilire a succesiunii unde mi s au incalcat mai multe drepturi.pot face o sesizare la ... (vezi toată discuția)
Pot ataca hotararea curtii de apel? mustafa iasar mustafa iasar Daca am castigat la tribunal si la curtea de apel am pierdut il mai pote ataca ,daca da unde.Multumesc (vezi toată discuția)