Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie - costuri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie - costuri

vreau sa deschid o asociatie ONG si vreau sa stiu ce suma de bani am nevoie
Depinde de mai multi factori ce suma va trebuie pentru infiintare: - numarul asociatilor pentru eliberarea cazierelor fiscale - 20 ron/bucata, ce suma doriti sa alocati pentru patrimoniul initial, costurile cu avocatul sau notarul - va intocmesc profesionistii documentatiei sau o rezolvati dvs....?
Pardon, am gresit in exprimarte. am vrut sa stiu daca exista suma fixa pentru patrimoniul initial
Este minim un salariu mediu, adica 750 lei
Potrivit OG nr.26/2000, patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, este în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei si poate fi alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor.

In prezent, de la 01.01.2013 salariul minim brut pe economie este de 750 lei.

deci pana la urma e suficient doar un salar minim pe economie? Anul trecut am infiintat un ONG si acum vreau sa infiintez altul. Atunci mi s-a spus de la Judecatorie (care nu prea stiau despre ce e vorba in domeniul infiintarii ONG-ului) ca trebuie sa am 2 salarii minime pe economie sau echivalentul lor in natura.