avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie non-profit

Vreau sa infiintez o asociatie nonguvernamentala, un ONG. Am fost consiliata ca patrimoniul initial trebuie sa fie de minim 2 salarii minime pe economie . Am cautat in lege si nu gasesc decat un salariu minim pe economie. Stiti cumva care e suma pentru patrimoniul initial si in ce lege o gasesc. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 16:46, 21 Noiembrie 2013
Patrimoniul initial este de un salariu minim pe economie. Modificarea de la 2 la 1 salariu a fost in anul 2005.
Multumesc, mult de tot.
OG 26 / 2000 prevede ca patrimoniul initial al unei asociatii trebuie sa fie in valoare minima corespunzatoare salariului minim brut pe economie. Acesta se stabileste si modifica periodic prin Hotarare a Guvernului. Actualul nivel este de 800 lei si a fost stabilit prin HG 23 / 2013. Conform HG 871 / 2013, de la 01.01.2014 salariul minim brut pe economie va fi de 850 lei si de la 01.07.2014 va fi de 900 lei. Prin urmare si patrimoniul initial pentru o asociatie sau federatie trebuie sa fie, daca o infiintezi acum, de minim 800 lei, dupa 1 ianuarie de minim 850 lei, si dupa 1 iulie 2014 de minim 900 lei, daca nu se modifica intre timp din nou legislatia...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare patrimoniul initial asfsp asfsp Buna ziua, Poate cineva sa-mi spuna exact care este cuantumul in lei al patrimoniului initial pentru o asociatie ce urmeaza a fi infiintata pana la data de ... (vezi toată discuția)
salariu trecut pe notificarea de plata angelica82 angelica82 Buna ziua, Fac o notificare de plata firmei unde lucrez.Sunt insarcinata si momentan sunt in CM.Sunt angajata din Iulie 2013 cu salariul brut 800 lei ... (vezi toată discuția)
Care este salariul de baza minim brut in sistemul bugetar? iolanda15 iolanda15 As dori sa ma consult si cu alti juristi in urmatoarea problema: Trebuie sa vizez de legalitate dispozitiile de stabilire salariu pentru personalul ... (vezi toată discuția)