Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie non-profit

Vreau sa infiintez o asociatie nonguvernamentala, un ONG. Am fost consiliata ca patrimoniul initial trebuie sa fie de minim 2 salarii minime pe economie . Am cautat in lege si nu gasesc decat un salariu minim pe economie. Stiti cumva care e suma pentru patrimoniul initial si in ce lege o gasesc. Multumesc.
Patrimoniul initial este de un salariu minim pe economie. Modificarea de la 2 la 1 salariu a fost in anul 2005.
Multumesc, mult de tot.
OG 26 / 2000 prevede ca patrimoniul initial al unei asociatii trebuie sa fie in valoare minima corespunzatoare salariului minim brut pe economie. Acesta se stabileste si modifica periodic prin Hotarare a Guvernului. Actualul nivel este de 800 lei si a fost stabilit prin HG 23 / 2013. Conform HG 871 / 2013, de la 01.01.2014 salariul minim brut pe economie va fi de 850 lei si de la 01.07.2014 va fi de 900 lei. Prin urmare si patrimoniul initial pentru o asociatie sau federatie trebuie sa fie, daca o infiintezi acum, de minim 800 lei, dupa 1 ianuarie de minim 850 lei, si dupa 1 iulie 2014 de minim 900 lei, daca nu se modifica intre timp din nou legislatia...