Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scrisoare recomandata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scrisoare recomandata

O scrisoare recomandata ,cu aviz de primire trimisa arendasului de catre arendator in ceea ce priveste dreptul de preemptiune bineinteles in care se da intalnire la un notar sau la un mediator , este valabila ??
Buna ziua.
Scrisoarea recomandata este o corespondenta "inregistrata" intre doua persoane.
Prin confirmarea de primire atasata, aveti semnatura de primire a destinatarului.
Recomandata sta la dispozitia destinatarului zece zile.
İn caz de nepredare, chiar daca are confirmare de primire, se intoarce retur cu mentiunea postala de retur (ori nu a ridicat dest. recomandata, ori a refuzat-o, ori adresa incorecta, etc.).
Aveti insa o posibilitate de a trimite tot prin trimitere inregistrata, si anume prin scrisoare deschisa cu valoare declarata. İn nota inventar se trece continutul (invitatie la notar, mediator, etc. ). Asa puteti preintampina ca arendasul sa spuna ca a fost doar o simpla corespondenta intre dvs si el. Binenteles ca puteti trimite tot cu confirmare de primire pentru a arata data in care a fost ridicata de destinatar.
tarkan, utilizator