Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functie de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functie de baza

Daca sunt administratorul unei societati si lucrez 8h/zi la o alta firma,pot declara ca functia de baza este cea la societatea unde sunt administrator?
Daca sunteti angajat la acea firma, cu contract individual de munca si la calculul impozitului pe salariu vi se ia in calcul "deducerea personala de baza",atunci,acolo aveti functia de baza.
Numai daca aveti c.i.m. la acea societate se poate acest lucru ...

Administratorul unei societati poate avea functie de baza (primeste deducere) daca acesta este unicul job?
Este necesar sa declari "Functia de baza" numai daca ai CIM?
andad, utilizator
Deducerea personala se acorda numai la veniturile din salarii si la locul de munca unde salariatul are functia de baza.

art.56 C.fisc.
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
....
Functia de baza reprezinta orice activitate desfasurata in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege.... sa inteleg ca un administrator poate sa declare ca functie de baza activitatea sa?
andad, utilizator