Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere personala

Buna ziua.
Am angajat recent o persoana care deja are un contract individual de munca cu primaria pe postul de asistent personal.
As vrea sa stiu daca beneficiaza de acolo de deducerea personala de baza sau va beneficia acum in baza noului contract?
Salariatii au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

Prin urmare, salariatul va trebui sa declare unde are functia de baza.

art.7 alin.1 C.fisc.
3. activitate dependentă la funcţia de bază - orice activitate desfăşurată în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, declarată angajatorului ca funcţie de bază de către angajat; în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare fiecăruia locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază ;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic