Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator si asociat la doua firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator si asociat la doua firme

Daca momentan sunt administratorul si asociatul unui S.A., pot sa imi infiintez un S.R.L. in care sa fiu administrator si asociat?
Buna ziua,
La registrul Comertului se fac verificari cu privire la asociatii din firma in curs de infiintare, nu puteti avea calitatea de asociat unic in acelasi timp in doua societati.
Insa puteti fi administrator.
puteti deschide o societate in care sa fiti asociat unic si administrator.
Fiti atent la activitatea pe care vreti s-o desfasurati , sa nu fie aceeasi cu cea pe care o administrati la SA , pentru ca ati putea fi acuzat de catre asociatii de la SA de concurenta neloiala .
Puteti sa va infiintati o firma la care sa aveti si calitatea de administrator, in conditiile in care aveti autorizarea consiliului de administratie. A se lectura art. 153 indice 15 si art. 197 alin. 2 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata.
robertdrilea a scris:

Daca momentan sunt administratorul si asociatul unui S.A., pot sa imi infiintez un S.R.L. in care sa fiu administrator si asociat?

Unei persoane (Fizice ori Juridice) legal nu are dreptul si nici nu-i este permisa infiintarea decit a unui SRL-asociat unic.
O persoana fizica coactionar la o SA si administrator al acesteia are dreptul, cu acordul explicit al coactionarilor explimat prin H.AGA-SA sa infiinteze infiinteze o SRL ca asociat unic ori in asociere si de asemenea cu acordul explicit al coactionarilor explimat prin H.AGA-SA sa fie administrator al acestei SRL.
L.31/1990.