Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal/postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal/postnatal

Buna ziua. Sunt o viitoare mamica (data aproximativa nastere 2 iulie 2013). As dori sa stiu daca cele 126 de zile pre/post natal sunt calendaristice; daca calculul indemnizatiei se va face din venitul brut impozabil (pe fluturas am si comision); banii pentru CC ce pondere au din salarul de pe ultimele 12 luni?
Multumesc!
1. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile calendaristice) are ca baza de calcul veniturile brute pe cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate.
- Veniturile sunt cele din statele de plata.
- Contabilul firmei va da toate lamuririle necesare.

2. - Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra veniturile din salarii, indemnizatiile pentru concedii medicale si indemnizatia pentru concediul de maternitate.
- Toate sporurile acordate sunt luate in calcul daca pentru ele s-a retinut impozit pe venit.