Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru alcool - contraventie, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru alcool - contraventie, reducerea termenului de suspendare

Buna,in urma cu 1 luna pe data de 19 Ianuarie mi-a fost suspendat permisul pentru consum de alcool.
Am avut 0,45 la echilotest iar la probele de sangea mia iesit ambele sub 0,80.
Au spus ca o sa imi dea o suspendare intr 90 si 120 de zile.
Ce vreau sa stiu,am vreo sansa sa il recuperez mai repede de 90 de zile?era parca un examen dar am sub 1 an experienta de cand am permisul,ce metode as avea sa il am cat de repede?am nevoie foarte mare de masina.

Multumesc!
Multumesc. Ma duc acuma dupa ce trec sarbatorile la IML sa platesc. Ce mai trebuie sa fac enimem dupaia?
am platit si dupa aceea a trimis rezultatul la politie la dosar si astepti sa te bage un procuror/judecator in seama, sa-ti primeasca dosarul, eu am stat multa vreme si dupa aceea am luat avocat, si a mers mai repede, am fost la politie, declaratii cu ce am facut in seara aia, etc. am dat cu subsemnatul a trimis la judecatorie dosarul si am facut o contraexpertiza care costa dublu si dureaza dublu ca timp pana refac analizele...si dupa ce refaci (sau nu) analizele se trimit iar la judecatorie si ala te cheama (sau nu) pe mine nu m-a chemat mi-a venit acasa sentinta, amenda judiciara 1000 de lei ca a fost prima abatere si nu a fost sever, am platit amenda si cu chitanta am fost la grefier sa o puna la dosar si cu o copie am fost la politie dupa permis. Am avut noroc ca a fost prima abatere si nu l-a anulat ca daca il anula trebuia sa fac iar scoala...toata aceasta prostie a mea si toate astea au tinut 1 an 5 luni si 5 zile in care am fost plimbat la politie, avocat,politie, avocat
Buna si o trebuit sa dai un test din 15 puncte? Sa primest inapoi permisul
Bună as fi interesat pentru cat timp mi se restituie permisul de conducere si ce o sa se intample.daca am fost oprit de politie cu o alcolemie in aerul expirat de 0.57?
Bună as fi interesat pentru cat timp mi se reține permisul de conducere si ce o sa se intample.daca am fost oprit de politie cu o alcolemie in aerul expirat de 0.57 plus ca am fost de mi sau luat 2 probe la sange.
ContSters453082, utilizator