Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru alcool - contraventie, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru alcool - contraventie, reducerea termenului de suspendare

Buna,in urma cu 1 luna pe data de 19 Ianuarie mi-a fost suspendat permisul pentru consum de alcool.
Am avut 0,45 la echilotest iar la probele de sangea mia iesit ambele sub 0,80.
Au spus ca o sa imi dea o suspendare intr 90 si 120 de zile.
Ce vreau sa stiu,am vreo sansa sa il recuperez mai repede de 90 de zile?era parca un examen dar am sub 1 an experienta de cand am permisul,ce metode as avea sa il am cat de repede?am nevoie foarte mare de masina.

Multumesc!
Salut, eu stau fara permis de vreo 2 ani, 0.7 in aer respirat,1.6 dupa recalculare, si acum trb sa trimita dosarul la comisia superioara, dar asta consta inca 660 de lei,
Ce urmează,ce fac,cum te a ajutat avocatul,

Eu sunt mai sărac cu 4000 până acum,fa4a sa plătesc cei 660 de lei..

enimem a scris:

salut, si eu am patit la fel, pentru a nu sta ca mine 3 luni mai bine mergi la IML sa intrebi daca sunt fonduri pentru analize, daca nu trebuie platite si ca sa scutesti sa tot umblii la politie sa intrebi agentul care e stadiul cu dosarul tau iti recomand un avocat, eu am stat 1 an dupa politai si dupa ce am luat avocat in 6 luni am avut permisul inapoi dar mai sarac cu aprox 2000 de lei

Te salut enimem! Am o intrebare pentru tine,am vazut ca ai reusit sa iti solutionezi cazul.
Anul trecut in luna lui August am patit ceva similar cu cazul tau. In jurul orei 20;00 am consumat niste beri iar pe la ora 23;00 am patit o tamponare minora fara victime, imediat a aparut si politia si mi-a facut testul de alcool,am fost depistat cu 0.44 alcoolemie in aerul expirat dupa care m au dus la inml pentru recoltarea de sange. A 2-a zi mi am luat avocat cu toate astea pana in ziua de astazi nu am absolut nici un raspuns din partea nimanui. Avocatul mi a spus ca dosarul meu se afla la brigada rutiera si inca nu l au trimis mai departe din cauza ca sunt prea multe dosare pe rol,nici macar nu am aflat ce alcoolemie am avut in sange Ce as putea sa fac in acest caz? Sunt diperat,a trecut un an si o luna si nu s a miscat absolut nimic. Tin sa mentionez ca mi am platit analizele de sange si sunt la prima abatere. As ramane recunoscator daca m ai putea ajuta cu un raspuns! Multumesc!
Salut, eu am stat fara avocat peste 6 luni, ca am zis ca e de treaba politistul, dar nu prea a fost, dupa avocat in 4-5-6 luni am avut inapoi permisul. Eu am avut nr politistului si il sunam 1-2 ori pe saptamana sa vad ce este cu dosarul. Eu zic sa faci presiuni pe politistul care se ocupa de dosar si pe avocat sa vb cu politistul, daca i-ai dat bani la avocat sa se ocupe, sa faca ce este de facut mai departe. Eu dupa plata analizelor am aflat atunci cat am avut, erau gata dar nu aveau fonduri pt ele si la 1-2 zile am fost la politist sa vad daca au ajuns la el, l-am sunat, eu zic sa nu mai stai si sa suni/cauti politistul, avocatul ca deja stai de prea mult timp
Ok. Iti multumesc pentru raspuns.
Ideea este ca eu nu stiu ce politist se ocupa de dosarul meu, unde ar trebui sa il caut?
Si inca o intrebare, dupa parerea ta ce sentinta crezi ca voi primi?
Multumesc!
Pai dosarul este la politistul cel care a facut hartiile pentru accident care te-a oprit si te-a pus sa suflii, nici eu nu am stiut numele dar am intrebat la sediu, la poarta pe cel de serviciu cum il cheama pe X, care e inalt, blond, cu ochelari etc, pai depinde cum este judecatorul, eu am scapa doar cu amenda ca a fost prima abatere de genul, dar acum cine stie, colegii de lucru ziceau si am mai citit ca este posibil sa anuleze, sa redobandire, nu stiu acum de fiecare judecator ce crede