Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mecenat sau sponsorizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mecenat sau sponsorizare

Buna ziua,un ong sportiv vrea sa ajute o persoana fizica cu handicap prin acordarea unui calculator.UNde se incadreaza la sponsorizare sau mecenat?
(3) Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica, numita mecena, transfera, fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, dreptul sau de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare catre o persoana fizica, ca activitate filantropica cu caracter umanitar.

Mecenat.

("(1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.")